Oyunun genel durumu hakkındaki düşüncelerim

Discussion in 'Türkçe Bölümü' started by Kristal, Mar 11, 2021.

Dear forum reader,

if you’d like to actively participate on the forum by joining discussions or starting your own threads or topics, please log into the game first. If you do not have a game account, you will need to register for one. We look forward to your next visit! CLICK HERE
  1. Kristal

Kristal Forum Greenhorn

Merhaba herkese, dark legacy yamasından sonra herkesin bildiği bütün karakterler çok değişti ve alışılmışın dışına çıktı, oyunu yaklaşık 10 yıla yakın bir süredir oynayan biri olarak şunu söylemeliyim ki maalesef dark legacy yaması tüm karakterlerin ve oyun içi eşsizlerinin ilk defa bu kadar işlevsiz hale geldiği bir yama olmuş. 45 level yaması neredeyse herkesin çok beğendiği ve oynamaktan keyif aldığı bir içerik genişletmesiydi, geriye dönüşün mümkün olmayacağını biliyorum ancak 55 level zamanı 45 level kadar olmasa da eğlenceliydi, eşsizlerin verdiği bonuslar o eşsizleri elde etmeye değen ve oyuncuyu kendine çeken bonuslardı, insanlar belki günlerce o eşsizlerin peşinde koşuyorlardı ama bu eşsizler gerçekten o emeğe değecek eşsizlerdi çünkü yetenekleri çok iyi şekilde bufflıyorlardı, ha keza 55 zamanı bence yetenekler de gayet güzeldi, yetenek ağacı da aynı şekilde mantıklı ve daha fazla seçenek sunuyordu.

Şimdi bu yamaya bakıyoruz, ne yetenekler kullanışlı, ne istediğimiz yeteneklere göre oyun oynayabiliyoruz ne de oyundaki eşsizler hiç uğraşmaya değecek eşsizler değil. Ara dünyaların zorluğunu düzeltmeyeceklermiş çünkü ara dünyalar oyunun "endgame içerğiymiş". Endgame içeriğe bakın; ara dünyalar taş drobu olsun rün drobu olsun normal dünya cehenneminden ve acımasızından daha düşük drop oranlarına sahip, ara dünyaların sunduğu eşsizlerin %80'i belki diğer karakterler için daha fazlası tamamen işe yaramaz. Zaten ara dünyaların herhangi bir al benisi yok, o yüzden ara dünyalar konusuna derinlemesine girmiyorum. Benim derdim karakterler, karakterlerin yetenekleriyle ve eşsiz eşyalarla. Yaklaşık 7 yıldır buhar teknisyeni karakteri ile oynuyorum yani neredeyse çıktığından beri. Bu karakteri kullanmamın sebebi mobilitesi, burst hasarı, combatlarda ve boss fightlarda pozisyon alarak uzaktan kuleler yardımıyla stratejik şekilde oynanış tarzıydı. Şimdi bu karaktere bakıyoruz, uzaktan vurmak imkansız olmuş, tüm ana yeteneklerimiz çöpe gitmiş, bize danışılmadan, fikrimiz alınmadan yıllarımızı vererek bugünlere getirdiğimiz karakterimiz hiç istemeyeceğimiz bir duruma gelmiş.

Düşünsenize eskiden her kuleden iki tane kuruyorsunuz, mekanik kule (şu an tamamen işlevsiz) neredeyse buhar teknisyeninin en önemli yeteneğiydi, sigrissmar seti kombosu ile buz mermileri atarak bossu hem slowlatıyordu hem de kulenin vuruşu kadar -1 saniye yeteneklerimizin bekleme süresi azalıyordu, buhar iletkenini sınırsız kullanabiliyorduk (bekleme süresi yoktu, buhar istiyordu), buhar iletkeni ile hem kendimize hem takım arkadaşlarımıza can basabiliyorduk, hareket hızı kazanıyorduk ve beklemede olan tüm yeteneklerimizin bekleme süresi ciddi düzeyde azalıyordu. Tegan kombosundan bahsetmiyorum bile, roketi attıktan sonra 3 saniye boyunca özel atış ile 3 mermi atarak uzaktan mükemmel hasarlar çıkarıyorduk, roket tek stun ve zırh kırma yeteneğimizdi ama bence yeterliydi. Şimdi bu eski saydığım mükemmel yeteneklerin neredeyse tamamı tamamen işe yaramaz hale getirilmiş, yerine "mayın" ve "ateşatıcı" isminde iki tane yetenek eklenmiş. Mayının kırdığı zırhta hayır yok, zaten yağ ile oynanıyor artık. Ateşatıcının menzili evlere şenlik, neredeyse savaşçının vuruşuyla aynı menzile sahip bir yetenek ve bu yetenek karakterin ana yeteneği olmuş, gerçekten bunun izahı yok. Biz savaşçı değiliz, savaşçı kadar canımız yok, blok deseniz yok, taşlarla yap derseniz de hasardan kritikten alıp bloğa, zırha mı çalışalım? Böyle bir mantık olamaz, sitemim sadece buhar teknisyeni için değil, son günlerde büyücü karakteri açtım ve onu sıfırdan kasıyorum ancak bugün onu kasmaktan da vazgeçtim, bugüne kadar büyücünün çok abartılı bir karakter olduğunu ve haksızlık yapıldığını, büyücüsü olan her şeyi tek başına halleder diye düşünüyordum. Oynamayan bilemiyormuş, bu düşüncemden tamamen arınmış şekilde şunu söylüyorum; evet, büyücünün de büyük problemleri var, alan vuramıyor, okçu kadar burst vuramıyor; can, direnç, zırh konularına hiç girmiyorum bile, her karakter sınıfına yarayan en sağ alttaki 2 yetenek debuff saçmalığıyla kullanılamaz halde.

Korucu karakteri diğer karakterlere göre bir nebze daha güçlü ama oynanış zevki yok, canavarların dibine gir tuzak patlat gelişigüzel atışa aban, oyun böyle olmamalı, diğer karakterlerde de bu sorun var, kalıplaşmış birkaç yeteneği kullan ve main yeteneğe aban, nerede oyun zevki, nerede farklılık? Dark legacy öncesi yapılan yayınlarda denilenlerin hepsi hüsran çıktı. Yetenek ağacını gösterdiler ve "herkes istediği buildi yapabilecek", "bosslara kalkan ekledik kesilmeleri zor olacak ama kesildiğinde boss ödülleri harcadığınız zamana değecek", "günlük görevler ödülleri iyileştirildi", "günlük görevlerin yanında haftalık, aylık görevler gelecek" vs. daha bunlar gibi bir sürü şey vaat edildi ancak ortada ne var, her zamanki gibi koskoca bir sıfır. Yayınlarda zorlukların düşürüleceği, cehennem moduna geçitsiz girileceği ve geçitlerin kaldırılacağı konusunda bilgiler verildi, bunu duyduğum an hesabımda 100 bine yakın cehennem 4-5-6-7 geçitlerini henüz dark legacy gelmeden önce harcadım ve eksik kalan eşyalarımı 10. kademeye yükselttim. Dark legacy geldi ve cehennem geçitleri hala duruyor, yerden düşmüyor, soru cevapta da dalga geçer gibi "cehennem geçitlerini etkinliklerden vereceğiz, topluluk sikkeleriyle kısıtlı zamanlarda alınabilecek, dropları arttırmayacağız, eski oyuncular ellerindeki cehennem geçitlerini hak ettiler" gibi kabul edilemez açıklamalar yapıldı. Ben de eski bir oyuncuyum ve hesabıma 7k civarı cehennem geçidi yüklenmişti, sunucuda ilk 100 levele ulaşanlardan biriyim ve elimdeki tüm geçitler cardhun kütüphanesi ve brigavikte henüz taş dropları arttırılmadan önce bitmişti. O dönemde oyunu bırakanlar ve hesaplarını silenler bu yamalar geldikten sonra oyuna döndüler ve hesaplarındaki cehennem geçitleriyle hesaplarını bir güzel kastılar, benim gibilere on binlerce hasar, can, kritik fark attılar, oyunu oynamak mıydı suç? Oyuna ara mı verseydik, bıraksa mıydık, oynamasa mıydık oyunu? Böyle bir cezalandırma biçimi olamaz. Oyuna giriyorum, eskisi gibi solo da oynayamıyoruz benim hesabım 55 zamanı cehennem 7 zorluğunu tek başına gri öz ile dönebilen bir hesaptı, şimdi acımasıza kadar rahat dönebiliyorum ancak bosslarda ve kangölü modunda işler değişiyor, haliyle grupla oynamam gerekiyor. Bulunduğum Werian sunucusunda zaten oyuncu sayısı ciddi ölçüde azalmışken bulduğum gruplar ise genelde sadece kangölü zorluğunda farm yapıyorlar.

Bu mobbingin sebebi nedir gerçekten anlamış değilim, şu an oyun tamamen cehennem geçidi ve bilgelik üzerine kurulu. Hesabınız çöp bile olsa, sıfır bile olsa içinde 20-30k cehennem geçidi ve 150 seviye üstü bilgeliğiniz varsa o hesabı 1 hafta farm ile oyunun en sağlam hesapları düzeyine getirebilirsiniz ve benim gibi "oyuna ara vermeyerek cehennem geçitlerini kusurlu taş droplarının üstünde drop yokken harcayan ve cezalandırılan eski bir oyuncunun tüm emeklerini" bir hafta içinde geçebilirsiniz. Evet, 2021 Drakensang'ı maalesef böyle. Madem oyunculara gereken özeni göstermiyosunuz ve kafanıza göre iş yapıyorsunuz, oyuncuların geri bildirimlerini umursamıyor ve onlara danışmadan yetenekleri değiştirip, "oyuncuların bu durumdan rahatsız olmasına ve bunu dile getirmelerine rağmen" çıkıp da "Drakensang hiç olmadığı kadar iyi bir durumda" şeklinde açıklama yapıyorsanız; hiç kusura bakmayın oyuncular hesaplarını siler gider, gittiler de, gidenlerin çok olduğunun herkes farkında ancak oyun yöneticileri 3 maymunu oynamaya devam ediyorlar, devam etsinler bakalım, hiç oyuncu kalmadıkları gün ne yaparlar çok merak ediyorum. Bu yapılanlar çok büyük emek hırsızlığıdır, başka hiçbir açıklaması yok, eminim ki şu an oynayanların %90'ı dark legacy yamasına karşın eski sistemden yani 55 zamanından çok çok daha memnunlardı, ben uzakçı olarak oynadığım bir karakterin yakıncı olmasını kabul etmiyorum, eğer bu değişiklikler bize danışılmadan yapılabiliyorsa her oyuncuya da birer defaya mahsus karakter sınıfı değişikliği hakkı tanınmalı, tanınsa dahi oyundaki tüm sınıfların tüm yetenekleri tekrar elden geçmeli, düzenlenmeli. Şu an oyunda 2 tane yakıncı karakter var, yeni gelen karakter de yakıncı olacakmış. Korucu ve büyücü harici diğer karakterler yakıncı, tabii korucu ve büyücüye ne kadar uzakçı diyebiliriz orası da muamma, karakterler uzakçı ancak canavarların dibine girmeden oynayamıyorlar, girseler de canavarların muazzam hasarları var, oyun kendiyle çok çelişiyor. Çok fazla oyun oynamış, neredeyse ünlü tüm online oyunlara yıllarını vermiş biri olarak bu oyunu 10 yıldır iyisiyle kötüsüyle oynuyorum, bu oyunun gelişmesini ve popülerleşmesini en çok isteyen insanlardan biriyim ama oyun yöneticileri yaptıkları her yamayla bu temennimin önüne taş koyuyorlar ve oyunu maalesef bulunduğu konumda daha kötü hale getiriyorlar. Bakın kimse yanlış anlamasın ne bir karakteri hedef alıyorum ne de moderatörlerimizi ancak oyunun kötü durumda olduğundan oyun yöneticileri dahi farkındalar ve yapılan düzeltmeler çok zaman alıyor, son gelen yamalar yararlı yamalardı ancak bu yamaların gelmesi zaman alıyor, oyuncunun sevmeyeceği ve istemeyeceği yenilikler çok daha hızlı şekilde oyuna eklenirken oyuncunun lehine olacak ve oyuncuların işlerine yarayacak şeylerin oyuna eklenmesi haftalar sürüyor.

Son olarak sürekli karşılaştığım bir teknik soruna değinmeden edemeyeceğim. Grup ile oynarken grup üyelerinden buhar teknisyeni hariç; tekillik, av tuzağı, patlayıcı ok, yer kırıcı, kafa atma yetenekleri gibi zırh kırma yetenekleri kullanıldığında vurduğum hasar değişmiyor, ancak grupta benim gibi bir buhar teknisyeni varsa yere yağ attığında o yağ ile iyi hasarlar çıkartabiliyorum. Yani normalde kendi zırh kırma yeteneklerim ve yağ tabakam ile zırh-direnç kırarak güzel hasarlar çıkartabiliyorum ancak grup içindeyken gruptaki buhar teknisyeni sınıfı hariç bir sınıf zırh-direnç kırma yeteneğini kullandığında benim vuruşlarım hiç zırh kırma uygulanmamış gibi 100-700k arası değişiyor, oysa ben veya grubumdaki buhar teknisyeni yağ tabakası atınca vurduğum hasar 2.5-9m arası değişiyor.

Söyleyeceklerim bu kadar, elbet söyleyeceğim daha çok çok şey var, çok fazla eksik var ancak yazsam yol olur, çok uzun bir yazı oldu, okuyan arkadaşlara teşekkür ediyorum, başınızı ağrıttıysam affınıza sığınıyorum, umarım Drakensang eskiden olduğu gibi çok daha oynanabilir ve çok daha keyif alabileceğimiz "oyuncu dostu" bir oyun haline gelir.

SeDoo, ahmetsonsuz1 and SkyLander like this.
  2. Menekşe

Menekşe Moderator Team Drakensang Online

Merhaba Kristal,

Düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler. Oyun hakkında düşüncelerinize bende katılıyorum, lakin geliştiricilerin ilerisi için ne düşündüğünü önceden ön görmekte pek olası değil şuan için sizin de dediğiniz gibi oyunun alt yapısı çok değişti. Ben bunu daha çok yeni karakter ve PVP düzenlemelerine bağlıyorum. İlerde hem sizlerin hem de geliştiricilerin düşünceleriyle oyun daha iyi bir noktaya umarız ki gelir. Oyuncuların hiç değilse ekseriyetinin iyi vakit geçirmesi bizlerinde esas gayesidir.

Bahsettiğiniz hataya gelecek olursak küçük bir grupla yaşadığınız sorunu denedik, her hangi bir sorunla karşılaşmadık. Grup sayısını artırarak ve oyundaki bütün karakterlerle zırh kıran bütün yeteneklerini tekrar deneyeceğiz.

İyi oyunlar dilerim.

3. SkyLander

SkyLander Forum Apprentice

Konuyu çok güzel dile getirmişsin umarın yetkılıler yazdıklarından faydalanır ve bundan sonrakı yamalarda yıkıcı olmak yerıne yapıcı olurlar. Eline, diline, emegine saglık.

4. ahmetsonsuz1

ahmetsonsuz1 Forum Apprentice

Merhabalar,

Yaklaşık 3 aydır oyunu oynamayı bıraktım. Ama sık sık forumdan oyunun son durumunu, güncellemelerini, oyuncuların ne düşündüğünü takip ediyorum. Ne zaman ki oyun sizin de belirtmiş olduğunuz gibi oyuncu dostu bir oyun haline gelir de birçok eksiğini giderir, oyuncuların düşüncelerini baz alarak düzenlemeler yaparsa o zaman oyuna geri dönmeyi düşünüyorum. Ancak bu 3 ay süreden sonra burada bir yorum yapma sebebim şimdiye kadar oyun hakkında yapılan birçok yorum içerisinden oyunun eski güzelliğini bozmuş olmasına sinirlenmeyip üzülen birisini görmem olmasıdır. Oyunun eksiklerini olması gerekenleri güzel bir dil ve uslupla açıklanmasıdır. Benimle aynı duyguları ve aynı düşünceleri paylaşan birisini görmek yorum yapma hissiyatı doğurdu :) ve bir de ben yazım kurallarına uyularak yapılan yorumların gerçekten düşünülerek yapılmış bir yorum olduğunu ve gerçekten oyuna önem veren bir kişinin yaptığına inanıyorum. O yüzden bu tarz yorumlara hem daha çok ihtiyacımız var hem de sayın modlarımızın bu yorumları daha çok merkez ekibe iletmesi gerekiyor.

Oyunun ilk fırsatta eski ihtişamlı günlerine kavuşması dileğimle iyi günler diliyor ve tahmini 3-4 ay sonra oyuna tekrardan başlayabilmeyi umut ediyorum.

Menekşe likes this.
  5. ]wanted[

]wanted[ Forum Apprentice

Doğru söze ne denir. Ben de sizin gibi yaklaşık 9-10 senelik bir oyuncuyum farklı farklı hesaplardan tekrar tekrar başlamışlığım var oyuna, ejder savaşçısı cüce büyücü vs vs derken birçok karaktere hakim oldum. ana karakterim korucu hala da öyle oynamaktan zevk alırım stratejik bir karakterdir.

saolsunlar dark legacy ile ne korucunun ne baska karakterin bir eğlencesi kalmadı. sadece 1 ay kadar oyuna girmemiştim geri geldiğimde bir baktım eşyalarım BENDEN HABERSİZ bir şekilde eşsizlerimin değerleri büyüleri sıfırlanmış. o 1 aylık süre içerisinde yoğundum ve oyuna harcayacak zamanım yoktu ancak hala sıkı bir dso oyuncusuydum. Arayüzden görünümden bağımsız konusacak olursam yıllarımı verip nasıl emeklerle geliştirdiğim karakterim, 1 ay girmediğim için bütün eşsiz özelliklerini büyülerini kaybetmiş. eskiden ara dünyada öz bile kullanmadan takır takır solo kesen korucu karakterim, şu anda yalnızca 1 npcyi kesmek için 1-2dksını harcıyor. Sebebi de oyunu daha berbat hale getiren bir güncelleme için.

ya eşsiz büyülerini herkesin transfer edeceklerdi ya da böyle saçma bir işe girmeyeceklerdi.

eski zevki zaten uzun süredir yoktu, dark legacy de bu oyunun tabutuna son çiviyi çakmıştır. 55 deği 45 LVL güncellemesine dönülmediği sürece bu oyuna zerre adımımı atmam. hayatımdan harcadığı dakikalara üzülüyorum sadece.

6. SeDoo

SeDoo Forum Greenhorn

Sana katılıyor ve destekliyorum dark legacy gerçekten oyunu bitirdi umarım eskisi gibi olur

7. Atmacaselo

Atmacaselo Forum Apprentice

Emeğine sağlık..Her oyuncunun dileği bu.10 seneye yakın bu oyundayım hep tek takıldım loncayı sevmedim sevemedim bu sebepten gelişmem çok zor ve uzun zaman alıyor.
    Günlük 2 görev bana uygunsa girip yapıp çıkıyordum artık bunu da yapmıyorum zaman kaybı sadece verdiği de çöp..

Yeni karakterler (SUİKASTÇİ ve SİHİRBAZ gibi)ile oynanması zevkli yeni haritalar yeni görevler yeni etkinlikler ve birbiri ile çakışmayan hangisini bitirelim diye debelemeden(!) her görev sonunda 40 dakika donmadan solo veya grup görevleri olmalı artık( aynı görevin solo ve grup versiyonu)..Mecburmuyum birilerine yalvamaya(!) guruba al demeye kapris yapıp grubu dağıtmasına veya locadan çağırdılar ben çıkıyorum triplerini çekmeye..Solo isteyene solo map ,gurup takılırım diyene gruba uygun Harita beki oyuna ilgiyi de arttırır zanediyorum.

Tezgah olayını pay-to-win amacı için değiştirilmesini de anlıyorum ama ÜLKEMDE 1 $ 17.35 TL iken zor geçinirken nasıl alışveriş yapsın bunca baba parası alan çocukar veya asgari ücret ile geçinen aile bireyi???
    Ben popüler ve free oyun(D-İmmortal) buldum artık o oyunda zaman harcıyorum ama zevk alıyorum.
    Size kolay gelsin,inşAllah değişir de yenide buluşuruz....

Herkese emeğine sağlık diyorum, buraya kadar kör topal geldik şimdi gitme zamanı...

Allaha Emanet Olun ..Her şey güzel olacak..İnanın çocuklar..

8. SandRiver

SandRiver Forum Apprentice

Hayırlısı bakalım