Technical FAQ Problemy z certyfikatem podczas uruchamiania gry

Discussion in 'Sekcja Polska' started by TL_Tyche, Oct 15, 2021.

Dear forum reader,

if you’d like to actively participate on the forum by joining discussions or starting your own threads or topics, please log into the game first. If you do not have a game account, you will need to register for one. We look forward to your next visit! CLICK HERE
Thread Status:
Not open for further replies.
 1. TL_Tyche

  TL_Tyche Team Leader Team Drakensang Online

  PROBLEM Z ZALOGOWANIEM SIĘ DO GRY (PO 30.09.2021)
  30 września 2021 roku, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, ostatecznie wygasł certyfikat DST Root CA X3. Gwoli wyjaśnienia, wszystkie certyfikaty, które wymagane są do obsługi protokołu HTTPS w sieci, mają określoną datę ważności. Zazwyczaj jest ona przedłużana wraz z aktualizacjami, które równolegle podbijają też wersję samego certyfikatu. Kłopot pojawia się wtedy, gdy dany sprzęt lub system przestaje być wspierany, a 30 września 2021 roku kończy się właśnie żywot jednego z certyfikatów, konkretniej IdenTrust DST Root CA X3. Problem dotyczy głównie starszych urządzeń i systemów, ale może również dotyczyć i tych nowszych jak Windows 10, wtedy też może się pojawić taki komunikat podczas ładowania klienta:

  handshake.png

  Rozwiązanie

  Teoretycznie, problem powinna rozwiązać zwykła aktualizacja systemu oraz przeglądarki do najnowszej wersji. Jednak jeżeli to nie pomoże, wymagany certyfikat można doinstalować ręcznie.

  1. Należy wejść na stronę https://letsencrypt.org/certificates/#root-certificates

  2. Z listy wybrać dwa certyfikaty:
  Active -> ISRG Root X1 -> Self-signed -> plik z rozszerzeniem .der
  Active, limited availability -> ISRG Root X2 -> Self-signed -> plik z rozszerzeniem .der

  3. Pliki należy pobrać na komputer (może krzyczeć o to, że plik może wyrządzić szkody na komputerze, nie należy się tym przejmować i potwierdzić pobieranie):

  warn.png
  4. Otwarcie pobranego pliku spowoduje otwarcie okna z ostrzeżeniem o zabezpieczeniach (jeżeli takowe jest aktywne), należy kliknąć "Otwórz":

  warn2.png
  5. Po otwarciu pliku, w nowym oknie należy kliknąć na "Zainstaluj certyfikat...":

  certyfikat.png
  6. W oknie Kreatora importu certyfikatów należy zmienić lokalizację przechowywania na "Komputer lokalny" i nacisnąć przycisk "Dalej" (uwaga! do tego wymagane są uprawnienia Administratora):

  kreator.png
  7. W kolejnym kroku należy wskazać magazyn certyfikatów, w którym będzie przechowywany pobrany certyfikat. Należy zmienić miejsce na "Umieść wszystkie certyfikaty w następującym magazynie", a następnie kliknąć "Przeglądaj...":


  miejsce.png
  8. Z listy dostępnych miejsc należy wybrać "Zaufane główne urzędy certyfikacji":

  magazyn.png
  9. W następnym kroku wystarczy kliknąć na "Dalej", a następnie "Zakończ"- pobrany certyfikat zostanie umieszczony w wybranym miejscu.

  10. Kroki 4-9 należy powtórzyć dla drugiego pobranego certyfikatu. Po całej operacji, należy zrestartować komputer.

  Powodzenia :)
   
  Last edited: Oct 19, 2021
  BA_Orion and BA_Bastet like this.
Thread Status:
Not open for further replies.