Technical FAQ Windows ayarları ve oyun performansını artırma

Discussion in 'Türkçe Bölümü' started by Beta, Sep 27, 2021.

Dear forum reader,

if you’d like to actively participate on the forum by joining discussions or starting your own threads or topics, please log into the game first. If you do not have a game account, you will need to register for one. We look forward to your next visit! CLICK HERE
Thread Status:
Not open for further replies.
 1. Beta

  Beta S-Moderator Team Drakensang Online

  Windows 10 başlangıç ayarları
  Arka planda çalışan programlar

  Sisteminizde kurduğunuz programlar, bilgisayarınızı açtığınızda otomatik olarak çalıştırırlar. Kullanmadığınız taktirde arka planda sisteminizi yoran bellek ve işlemci gücünüzü tüketen programlar siz bilmeden bilgisayarınız genel performansına ciddi etki edebilir ve oyun oynarken kötü bir oyun deneyimi yaşamanızı sebep olabilir.

  Arka planda çalışan gereksiz ve kullanmadığınız programları kapatmak için Araç Çubuğunuzdan Görev Yöneticisini açınız.

  İşlemler kısmında hangi uygulama yada programların ne kadar işlemci ve bellek kullandığını görebilirsiniz.

  Başlangıç
  seçeneğine geldiğinizde burada bilgisayarınızı açtığınızda arka planda çalışan uygulamaları görebilir kullanmadığınız yada başlangıçta açılmasının gerekmediği programları kapatabilirsiniz. Listelenen programların üzerine gelerek devre dışı bırak seçeneğini seçiniz. Bu işlemler oyun performansınızı artıracaktır.

  Aktif olmayan işlemci çekirdeklerini etkinleştirmek

  İşlemcinizden maksimum performansı alabilmek için Windows 10 üzerinde yapabileceğiniz bazı ayarlarda mevcuttur.

  Başlat => Çalıştır => msconfig yazıp arama yapınız. (Windows Tuşu + R kısa yolunu da kullanabilirsiniz.)

  Önyükleme - Gelişmiş Seçenekler kısmında İşlemci Sayısı kısmına tik koyarak işlemcinizin maksimum çekirdeğini belirleyin.

  Not: Aynı sayfadaki bir diğer ayar olan Bellek üst sınırı kısmını olduğu gibi bırakmanızı tavsiye ederiz. Buradaki ayarları oynamanızı gerektirecek bir durum yoktur. RAM bellekler zaten maksimum seviyeyi herhangi bir ayar yapmadan kullanmaktadırlar.

  Hizmetler

  Başlat => Çalıştır => msconfig yazıp arama yapınız. (Windows Tuşu + R kısa yolunu da kullanabilirsiniz.)

  Sistem Yapılandırması penceresi açıldıktan sonra 'Hizmetler' sekmesine gelip buradan 'Tüm Microsoft hizmetlerini gizle' seçeneğine tik atınız. Daha sonra burada çalışması sistemi çok yoran yada kullanmadığınız hizmetleri tikini kaldırarak kapatabilirsiniz.

   
 2. Beta

  Beta S-Moderator Team Drakensang Online

  Windows 10 Arka Plan Uygulamaları
  Windows 10 işletim sisteminin kendi programları sürekli olarak arka planda çalışmaktadır. Bunların çok büyük bir kısmı gereksiz sisteminizi yoran yada kullandığında açmak üzere kapatmanız gereken uygulamalardır. Bunun için aşağıdaki adımları izleyerek sizlerde performans artışı sağlayabilirsiniz.

  Tüm Ayarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Gelişmiş Seçenekler>Gizlilik Ayarları


  Bu kısımda bildirimlerden konuma, kameradan mikrofona ve arka plan uygulamalarına kadar pek çok ayar göreceksiniz. Kişisel kullanıma bağlı olarak dilediğiniz programları kapatabilirsiniz.

  Not: Her ne kadar buradaki programların kapatılması oyun performansınıza etki edecek olsa da bu ayarlar hakkında çok fikir sahibi olmayan standart kullanıcıların buradaki ayarları değiştirmelerini pek önermiyoruz. Oyuncularımızın bazı programları kapattıklarında ve daha sonra bu kısımdan tekrar açmadıklarında kullanmak istedikleri bazı özellikleri kullanamayarak sorun yaşayabileceklerini de belirtmekte yarar var.
   
 3. Beta

  Beta S-Moderator Team Drakensang Online

  Disk Temizleme & Sürücüleri Birleşir ve İyileştir

  Disk Temizleme

  Geçici dosyaları silmek için:
  • Görev çubuğundaki arama kutusuna 'Disk Temizleme' yazın ve sonuç listesinden 'Disk Temizleme'yi seçin.
  • Temizlemek istediğiniz sürücüyü seçtikten sonra 'tamam' diyerek ilerleyin.
  • Silinecek dosyalar bölümünden silmek istediğiniz dosyaların yanındaki tikleri işaretleyin.
  • Daha sonra 'tamam' diyerek silme işlemini sonlandırabilirsiniz.
  Daha fazla alan boşaltmanız gerekiyorsa sistem dosyalarını da silebilirsiniz:
  • Disk Temizleme aracında, Sistem dosyalarını temizle seçeneğini belirleyin.
  • Windows Update güvenlik ve güncelleştirme dosyaları güvenlik nedeniyle Windows tarafından tutulmaktadır. Bu dosyalar fazla yer kaplıyorsa ve geri yükleme v.b yapmayacaksanız silmeniz sisteminizin performansını artıracaktır.
  Sürücüleri Birleştir ve İyileştir

  Görev çubuğundaki arama kutusuna 'Sürücüleri Birleştir ve İyileştir' yazın ve sonuç listesinden 'Sürücüleri Birleştir ve İyileştir'i seçin.

  Çözümle seçeneği kullanarak sabit diskinizin ne kadar parçalandığını görebilir ve en iyi duruma getir seçeneğini kullanarak diskinizi birleştirebilirsiniz. Parçalanma miktarına göre birleştirme işlemi uzun veya kısa sürebilir. Ayrıca, bunun belirli aralıklarla otomatik olarak yapmak için zamanlanmış en iyi duruma seçeneğini de kullanabilirsiniz.

  Not: Bu ayarları yalnızca sabit disk sürücüleriniz yani hard diskleriniz için uygulamamanızı tavsiye ederiz. SSD ve M2 SSD'ler için bu uygulama çalışma farklıları nedeniyle kötü sonuçlara sebebiyet verebilir.
   
 4. Beta

  Beta S-Moderator Team Drakensang Online

  Güç Seçenekleri
  Bilgisayarınızdan maksimum performansı alabilmek adına Windows'un güç ayarlarını da değiştirebilmeniz mümkün.

  Sırasıyla, Denetim Masası>Sistem ve Güvenlik>Güç Seçenekleri kısmına gelin.

  Burada üç farklı güç planı göreceksiniz. Dengeli, Güç tasarrufu ve Yüksek Performans

  Ekran kartınız ve güç kaynağınızın bu ayarlarda sorun yaşamayacağına düşünüyorsanız daha iyi bir oyun deneyimi için Yüksek Performans seçeneğini deneyebilirsiniz.

  Not : Oyunlarda yüksek FPS ve yüksek performans hepimiz istediği bir şey fakat bu ayarlar ancak ve ancak bu ayarları kaldırabilecek sistemler için önerilmektedir. Çok eski bir bilgisayara gereğinden fazla yük bindirmek de başka sorunlara yol açabilir. Bu ayarları yapmadan önce internetten sisteminizin bu değişiklere uyum sağlayıp sağlamayacağı konusunda ufak bir arama yapmanızı da tavsiye ederiz.
   
 5. Beta

  Beta S-Moderator Team Drakensang Online

  Tema Ayarları & Görsel Efektler

  Görsel Efektleri Kapatma

  Eğer, Windows 10 temaları veya animasyon, görsel efektler sizin için performanstan önemli değilse bu ayarları da kapatarak bilgisayarınızda ekstra performans artışı sağlayabilirsiniz. Görev çubuğundaki sağ alt pencereden 'Tüm ayarlar' seçeneği seçin. Buradan Sistem>Hakkında seçeneğine gelerek pencerenin sağ kısmında 'Gelişmiş sistem ayarları seçeneğini seçin. Sistem Özellikleri>Gelişmiş>Performans sekmesinden Ayarlar'a tıklayınız. Görsel Efektler ekranında diğer seçenekler ile birlikte hali hazırda kullanılan ayarları da bulacaksınız.

  Bilgisayarım için en iyi olanı Windows seçsin (genellikle bu seçili olur.)
  En iyi görünüme ayarla
  En iyi performans için ayarla (oyun için size tavsiye ettiğimiz ayar)
  Özel (buradaki kişisel kullanımınıza göre özellikleri aktif veya pasif hale getirebilirsiniz.)

  Tema Ayarlarını Değiştirme


  Masaüstünde iken sağ tıklayarak Kişiselleştirme seçeneğini seçin. Burada Renkler sekmesinde Saydamlık efektlerini kapatın ardından aşağıdan Başlık çubukları ve pencere kenarlıkları tiki işaretli ise kaldırın.

  Her iki ayarda sisteminizin performansına olumlu etki edecektir.
   
 6. Beta

  Beta S-Moderator Team Drakensang Online

  Kayıt Defteri Temizliği

  Windows Kayıt Defteri

  Windows kayıt defteri binlerce girdilerden ve çok büyük bir veri tabanından oluşur. Bu veri tabanı programları ve bilgisayarınızda kullandığınız donanım sürücüleri ayarlarını içerir.

  Sık sık açıklanamayan hataları veya bilgisayarınızın çökmesi ya da donması gibi durumlar ile karşılaştığınızda, o zaman kayıt defteri onarmak gerekebilir.

  Eğer için uzmanı değilseniz yada bu konuda pek fikriniz yok ise, Windows kayıt defterini özel bir yazılım (harici program) yardımı ile temizlemenizi öneririz. Sistem ayarlarını düzeltmek ve tehlikeli dosyaları temizlemek bu yolla mümkündür. Ayrıca, temiz kurulum yapmayı da düşünebilirsiniz.

  Kayıt defterini silmeniz için Piriform CCleaner veya IObit Advanced System Care adlı ücretsiz programları kullanabilirsiniz.

  Not: Microsoft çalışanlarına göre ise çerez temizleme işlemi için CCleaner'dan uzak durulmalı, tüm makale için buraya bakınız.
   
 7. Beta

  Beta S-Moderator Team Drakensang Online

  Güvenlik ve Bakım Ayarları
  Görev çubuğundaki arama kısmından 'Güvenlik ve Bakım' yazıp giriş yapınız. Burada açılan pencerede 'Kullanıcı Hesabı Denetimi ayarlarını değiştir seçeneğini seçerek en alt kısımdaki Hiçbir zaman uyarma seçeneğini seçiniz.

  Not: Windows her ne kadar bu ayarı kapatmanızı önermese de bu ayar performansınızda artış sağlayacaktır.

  Sorun Sorun Giderme Aracı

  Eğer sisteminizdeki performans kaybının Windows'dan kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız görev çubuğundaki arama kısmından 'Sorun Gider' kısmını inceleyebilir ve ek sorun gidericiler seçeneklerinden performansı etki eden ayarları düzeltebilirsiniz.
  Zararlı Yazılımlar & Yedekleme ve Windows Update

  Sisteminiz zararlı bir yazılımın veya bir virüsün etkisi altına girdiğinde başvuracağınız ilk yöntem yedeklemenize geri dönmek olacaktır. Çoğumuz güvenli bir yedekleme yapmaya üşeniriz. Zararlı yazılım sisteme girdikten sonra anca aklımızı gelen bu kurtarma yöntemi, ya yedeklememizin muhtemelen çok eski olmasından dolayı ya da kritik dosyaları barındırmaması sebebiyle bir işimize yaramaz. Yeni virüslerin bazıları bu yedekleme dosyalarını da hedef alabildiği için en az iki farklı güncel yedekleme dosyasına sahip olmanızı tavsiye ederiz. Bunlardan birisini "Cloud" benzeri bir sistemde barındırmak diğerinin ise fiziksel bir depolama cihazında tutmak en mantıklı önlem olacaktır.

  Windows Güncellemeleri

  Kabul edelim ki "Güncelle ve Kapat" uyarısını hiç birimiz önemsemeyiz hele bu uyarı bir de oyun oynadığımız zamana denk gelmişse kesinlikle ertelenir. Kullanıcılar tarafından bu önemli uyarının ertelenmesinin bir diğer genel sebebi ise, güncelleme sonrasında problemler çıkma ihtimali ya da yeni yamanın alışma sürecinden çekinilmesidir. Fakat geçtiğimiz günlerdeki büyük siber saldırıların başlıca hedefinde güncellenmemiş Windows kullanıcıları vardı. Kendilerinin hedef olmalarının yanı sıra bu virüsün yayılmasına da sebep oldular. Microsoft tarafından desteği kesilen; Windows XP, Windows 7 gibi sistemlerden vazgeçmeniz ve yeni yamaları vaktinde kabul etmeniz çok önemlidir. Zararlı yazılımlardan korunma yolları arasında belki de en önemlisi, sisteminizi güncel tutmanızdır. Sisteminizi güncel tutmanız ayrıca oyun performansınıza da doğrudan olumlu yönde etki edecektir.
   
Thread Status:
Not open for further replies.